Η διαδικασία δημιουργίας των σκηνικών της θεατρικής παράστασης «Εκκλησιάζουσες σαν παραμύθι» του 3ο Γυμνασίου Έδεσσας

Ένα μικρό βίντεο «Trailer» που μας παρουσιάζει την διαδικασία δημιουργίας των σκηνικών της θεατρικής παράστασης «Εκκλησιάζουσες σαν παραμύθι». Μια σχολική παράσταση που ανέβασε το 3ο Γυμνάσιο Έδεσσας στις 10-11 Απριλίου 2024 στην αίθουσα Πολιτιστικών Εκδηλώσεων της Περιφερειακής Ενότητας Πέλλας στην Έδεσσα. Το σενάριο είναι της Κ. Ρουγγέρη το οποίο μας παραχωρήθηκε κατόπιν άδειας της. Στο έργο συμμετείχαν 33 παιδιά και από τις τρις τάξεις του γυμνασίου. Η διαδικασία δημιουργίας των σκηνικών ξεκίνησε γύρο στα τέλει του Σεπτέμβριου και ολοκληρώθηκε αρχές Απριλίου. Οι ώρες που διατέθηκαν ήτανε κυρίως από το μάθημα τον εικαστικών, πολλά απογεύματα αλλά και πολλα Σαββατοκύριακα. Τα υλικά που χρησιμοποιήσαμε προσπαθήσαμε να είναι κυρίως ανακυκλώσιμα, χαρτοκιβώτια, χαρτόνια οντουλέ και πλαστικά χρώματα που μας διέθεσε ο σύλλογος γονέων και κηδεμόνων του σχολείου μας.