ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ

ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΣ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ

Με τον όρο Εσωτερικός Κανονισμός Λειτουργίας του Σχολείου

εννοούμε το σύνολο των όρων και των κανόνων που αποτελούν προϋποθέσεις, για να πραγματοποιείται ανενόχλητα, μεθοδικά και αποτελεσματικά το έργο της σχολικής μονάδας.

Σκοπός του είναι η δημιουργία και διατήρηση κλίματος αμοιβαίου σεβασμού στα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις των εκπαιδευτικών, μαθητών και γονέων, ώστε να εξασφαλίζονται όλες οι συνθήκες που καθιστούν το σχολείο δημιουργική κοινότητα μάθησης και ασφαλές περιβάλλον για την ολόπλευρη ανάπτυξη της προσωπικότητας των μαθητών, τη διαφύλαξη της σωματικής τους ακεραιότητας και τη συναισθηματική ηρεμία όλων των μελών της σχολικής κοινότητας.

Ο Κανονισμός συνάδει με την εκπαιδευτική νομοθεσία για τη λειτουργία των δημόσιων Σχολείων, ενσωματώνει αποδεκτές παιδαγωγικές αρχές και είναι προσαρμοσμένος στις ιδιαίτερες συνθήκες λειτουργίας του Σχολείου και τα χαρακτηριστικά της τοπικής κοινότητας.